Pomiń nawigację
A A A

Witamy na stronie
Polskiego Towarzystwa Studiów Żydowskich

  • A. Trzciński, Sieniawa
  • baner 1
  • baner 2
  • A. Trzciński, Druja
  • A. Trzciński, Niebylec

Członkowie honorowi

Prof. Jerzy Wyrozumski (ur. 1930) – historyk specjalizujący się w historii średniowiecza, doktorat zdobył w 1963 r. na Uniwersytecie Jagiellońskim, a tytuł profesora uzyskał w 1981 r. Wieloletni pracownik naukowy Uniwersytetu Jagiellońskiego, na którym pełnił także funkcję dziekana Wydziału Historyczno-Filozoficznego oraz funkcję prorektora. Był pionierem w dziedzinie dydaktyki historii Żydów na Uniwersytecie Jagiellońskim. Członek wielu towarzystw naukowych, w tym Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa, którego jest prezesem. Obecnie prof. Wyrozumski pełni także funkcję sekretarza Polskiej Akademii Umiejętności. W 2011 r. został laureatem nagrody im. ks. S. Musiała za promowanie studiów żydowskich i polepszanie relacji żydowsko-polskich. Profesor Wyrozumski jest autorem szeregu prac poświęconych historii Żydów w średniowiecznej Polsce, szczególne zaś znaczenie miało dokonane przez niego włączenie tematyki żydowskiej do głównego nurtu badań nad historią średniowiecza.

Prof. Antony Polonsky (ur. 1940) – historyk, doktorat zdobył na uniwesytecie w Oxfordzie. Obecnie jest profesorem w Lown Center for Judaica Studies na Uniwersytecie Brandeis. Był współzałożycielem Institute for Polish-Jewish Studies (Oxford) oraz American Association for Polish-Jewish Studies. Prof. Polonsky pełni obecnie funkcję głównego historyka wystawy głównej Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie. W 2014 r. otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Profesor Polonsky jest od 1986 r. redaktorem serii Polin. Studies in Polish Jewry oraz autorem wielu opracowań z zakresu studiów żydowskich, m.inDzieje Żydów w Polsce i Rosji (2014). 

Prof. Jerzy Tomaszewski (ur. 1930, zm. 2014) – historyk i politolog; doktorat obronił w Szkole Głównej Planowania i Statystyki w 1960 r. W 1972 r. uzyskał tytuł profesora nadzwyczajnego, a w 1980 profesora zwyczajnego. Od 1990 r. związany był z Instytutem Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie pełnił m.in. funkcję kierownika Centrum Nauczania Dziejów i Kultury Żydów w Polsce im. M. Anielewicza. Profesor był członkiem Rady Naukowej Żydowskiego Instytutu Historycznego i zasiadał w radzie redakcyjnej Kwartalnika Historii Żydów. Był autorem licznych publikacji z zakresu studiów żydowskich, m.inZarys dziejów Żydów w Polsce w latach 1918-1939 (1990), Preludium Zagłady. Wygnanie Żydów Polskich z Niemiec w 1939 r. (1998).

tworzenie stron www Millenium Studio | strona korzysta z cookies